Αναζήτηση αυτού του ιστολογίου

Πέμπτη, 21 Φεβρουαρίου 2013

ΣΑΡΩΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΣΤΟ 7ο ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΚΕΝΤΡΟΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2013



Πλούσια συγκομιδή μεταλλίων για άλλη μια χρονιά των παιδιών της Πτολεμαΐδας στο 7ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ. Μακεδονίας 2013 που διεξήχθη την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013 στην πόλη των Σερρών και αποτελεί τους προκριματικούς αγώνες για την συμμετοχή στο 25o Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι που θα διεξαχθεί 27-29 Απριλίου στην Ερέτρια.
Συγκεκριμένα 17  κύπελλα και μετάλλια που απονεμήθηκαν κατάφεραν να κατακτήσουν τα παιδιά της Πτολεμαΐδας και από αυτά 8 χρυσά, 5 αργυρά και 4 χάλκινα. Η Πτολεμαΐδα κατέλαβε  την 1η θέση ανάμεσα σε 14 περιοχές των 9 νομών της Κεντροδυτικής Μακεδονίας επιβεβαιώνοντας το υψηλό επίπεδο του σκακιού στην πόλη μας.

ΒΑΘΜΟΙ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                       ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ  2013  Κ.Δ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΜΕΤΑΛΛΙΑ   ΣΥΝΟΛΟ
ΧΡΥΣΑ          (3 βαθμοί)
ΑΡΓΥΡΑ        (2 βαθμοί)
ΧΑΛΚΙΝΑ             (1 βαθμός)
σύνολο    προκρίσεων
σύνολο   συμμετοχών
1
38
ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
17
8
5
4
17
36
2
21
ΒΕΡΟΙΑ
12
2
5
5

8
43
3
20
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
9
4
3
2

8
22
4
20
ΦΛΩΡΙΝΑ
9
4
3
2

7
13
5
13
ΣΕΡΡΕΣ
7
2
2
3

7
114
6
7
ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
5
1
0
4

3
11
7
4
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
2
0
2
0

2
3
8
3
ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ - ΒΕΡΟΙΑΣ
1
1
0
0

1
1
9
2
ΠΟΝΤΟΚΩΜΗ - ΚΟΖΑΝΗΣ
1
0
1
0

1
5
10
1
ΚΟΖΑΝΗ
1
0
0
1

1
9
11
0
ΣΕΡΒΙΑ - ΚΟΖΑΝΗΣ
0
0
0
0

0
2
12
0
ΑΜΥΝΤΑΙΟ - ΦΛΩΡΙΝΑΣ
0
0
0
0

0
0
13
0
ΕΔΕΣΣΑ
0
0
0
0

0
0
14
0
ΚΙΛΚΙΣ
0
0
0
0

0
0

Οι διακριθέντες σκακιστές-στριες από την ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ  κατά κατηγορία είναι:
Νήπια                Αγόρια          3ος ΕΛ ΛΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΦΙΦ ( 10ο Νηπιαγωγείο Πτολ/δας)
Κορίτσια       1η ΛΙΟΥΡΗ  Σ. ΜΙΧΑΕΛΑ (Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο Πτολ/δας)

Α' Δημοτικού       Κορίτσια       1η ΛΙΟΥΡΗ Μ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (11ο Δημοτικό Πτολ/δας)
2η  ΝΙΚΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ (10ο Δημοτικό Πτολ/δας)

Γ' Δημοτικού      Κορίτσια        1η ΛΙΟΥΡΗ Σ. ΣΤΥΛΙΑΝΗ (2ο Δημοτικό Πτολ/δας)
2η ΛΙΟΥΡΗ Μ. ΜΑΡΙΑ (11ο Δημοτικό Πτολ/δας)
3η ΒΑΪΡΙΝΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ (8ο Δημοτικό Πτολ/δας)

Δ' Δημοτικού      Αγόρια 3ος ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ (1ο Δημοτικό Πτολ/δας)
Ε' Δημοτικού      Κορίτσια       1η ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (3ο Δημοτικό Πτολ/δας)

ΣΤ' Δημοτικού    Αγόρια          1ος ΤΣΟΤΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (6ο Δημοτικό Πτολ/δας)
Κορίτσια       1η ΛΙΟΥΡΗ Σ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (2ο Δημοτικό Πτολ/δας)
2η ΓΚΟΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ( 8ο Δημοτικό Πτολ/δας)

Α' Γυμνασίου   Αγόρια             2ος ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ( 2ο Γυμνάσιο Πτολ/δας)
1η ΣΑΜΑΡΑ ΦΑΝΗ ( Μουσικό Γυμνάσιο Πτολ/δας)

Β' Γυμνασίου   Αγόρια             1ος ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Μουσικό Γυμνάσιο Πτολ/δας)
2ος ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (5ο Γυμνάσιο Πτολ/δας)
Γ' Γυμνασίου     Κορίτσια         2η ΤΣΕΜΠΕΡΛΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ( 1ο Γυμνάσιο Πτολ/δας)

ΠΗΓΗ WWW.EORDAIA.ORG